CIA stratila po Číne špičkového agenta aj v Rusku.

18. januára 2018, kollarmilos, Nezaradené

Americká spravodajská služba prežíva ťažké obdobie. Potom, ako čínska kontrarozviedka úplne paralyzovala sieť amerických agentov v tejto najľudnatejšej krajine sveta(SME 17. 01. 2018), prišiel ďalší úder. Ruská spravodajská služba FSB zatkla svojho príslušníka, ktorý takmer 25 rokov Američanom vynášal z tejto spravodajskej inštitúcie mimoriadne citlivé informácie. Malo by ísť o náčelníka analytického odboru petrohradkej expozitúry v hodnosti plukovník. Samozrejme, že zatknutie v tomto prípade prebehlo v absolútnej tichosti a udialo sa už zhruba pred 2 rokmi. FSB totiž nasadila na jeho miesto tzv. doubléra, ktorý potom s americkou stranou ďalej komunikoval ako „skutočný“ agent. Táto výborne pripravená spravodajská operácia pomohla Moskve v niekoľkých úrovniach. Mohla využiť získaný čas na rozkrývanie domácej agentúrnej siete plukovníka, resp. jeho vedomých, či nevedomých spolupracovníkov, pripraviť aktívne protiopatrenia a súčasne, čo sa pokladá za najväčší úspech ruskej kontrarozviedky, zásobovali americkú stranu dezinformáciami, ktoré jej podsúvali cez doubléra. Takýmto spôsobom sa podarilo Rusku napríklad utajiť plánovanú účasť na vojenských operáciách v Sýrii.

K ukončeniu tejto spravodajskej hry došlo až vo chvíli, keď už FSB dosiahla žiadúci dezinformačný cieľ. Za najväčšie profesionálne zlyhanie CIA sa považuje v tejto hre skutočnosť, že počas dvoch rokov osobne nekontaktoval riadiaci americký dôstojník svoj zdroj(ruského informátora), čo je hrubé spravodajské zlyhanie. Uspokojil sa so šifrovanou elektronickou komunikáciou, ktorú neskôr odôvodňoval v rámci vnútorného vyšetrovania snahou „absolútne ochrániť zdroj, vzhľadom na jeho mimoriadnu spravodajskú hodnotu“.

Ani ruská strana sa pochopiteľne nehrnula po ukončení operácie o zverejnenie svojho úspechu až do času, kým sa nepodarilo identifikovať rozsah a predovšetkým spravodajskú hodnotu informácií, ktoré odovzdal jej príslušník za viac ako 20 rokov americkej strane. Na základe správ, ktoré prenikli z ústredia FSB(resp. boli cielene posunuté médiám), „škody ktoré napáchal počas svojej práce pre cudziu spravodajskú službu“boli iba malého rozsahu a spravodajská hodnota odovzdaných informácií bola na veľmi nízkej úrovni“. O spravodajskej bezcennosti odovzdaných informácií by sa dalo zrejme pochybovať, ale keďže v rámci aktívnych protipoatrení zadržali ruskí vyšetrovatelia takmer 180 ľudí, ktorí ako som napísal vyššie boli vedomými, alebo nevedomými spolupracovníkmi ruského zdroja, môže sa výsledok tejto operácie pokladať za najbrilantnejšiu akciu ruských spravodajcov od skončenia studenej vojny.

Na záver ešte dodávam, že CIA po tomto prípade museli opustiť asi 5 špičkoví funkcionári, ktorí boli priamo, alebo nepriamo zodpovední za skutočnosť, že ich organizácia bola 2 roky iba hračkou v rukách ruskej FSB.